ITF EU Representative attended the conference on “Armenian issue in Caucasus” in Brussels

March 3, 2014 at 10:08 am | Posted in Turkmens | Leave a comment
Tags: , , , ,

Kafkasya ve Bölgede Ermeni Sorunu konulu – Armenian issue in Caucasus and its Region

Conference at

 Université libre de Bruxelles (ULB) 

28th February 2014

DSC_1030

Merry Fitzgerald, Europe-Iraqi Turkmen Friendships – Dr. Ganira Pashayeva, Member of the Azerbaijan Parliament – Dr Hassan Aydinli, Iraqi Turkmen Front EU Representative

DSC_1047

Ayhan Demirci, Azerbaycan – Belcika Dostluk Cemiyeti –  H.E. Fuat Iskenderov, Ambassador of Azerbaijan  -Dr. Ganira Pashayeva, Member of the Azerbaijan Parliament – Dr. Vefa Kurban,  Dokuz Eylül University Faculty Member – Michel Ivor, Caucasus Specialist.

DSC_1059

DSC_1023

Nuri Sarikaya, Ayhan Demirci, Dr Hassan Aydinli, Elchan Mirgasjimli, Kenan Dağgün, Vugar Abbasov

DSC_1027

Gulnisa Taipova, Uyghur Representative – Dr. Ganira Pashayeva, Member of the Azerbaijan Parliament – Dr Hassan Aydinli, ITF EU Representative – Merry Fitzgerald, Europe-Iraqi Turkmen Friendships.

AZERBAIJAN CONF ULB MAIN

Konferans’ta bir selamlama konuşması yaparak konferansı tertipleyenlere ve katılımcılara teşekkür eden Azerbaycan Cumhuriyeti Brüksel-Lüksemburg ve AB Nezdinde Büyükelçi Fuat İskenderov’un ardından,  Kafkasya Uzmanı Araştırmacı Michel Ivor  “20 Yıldır Devam Eden Azerbaycan Topraklarının İşgali”, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Vefa Kurban  “Türkiye ve Bölgenin Ermeni Sorunu”  ve  Azerbaycan Milletvekili Dr. Ganire Pashayeva  “Azerbaycan’ın Ermeni Sorunu” başlığıyla konferanslarını sinevizyon eşliğinde sundular.

Konuşmacılar, Kafkaslarda var olan Ermeni sorununu tarihi hakkında tahliller yaparak, günümüzdeki gelişmeler ve uluslararası politikalardaki konumunu enine boyuna anlattılar.

Ermeni sorunu bir emperyalist oyunu olup, özellikle batılı ülkelerin Türkiye ve Azerbaycan’ı köşeye sıkıştırmak için kullandıkları Uluslararası bir oyunun parçasıdır. Birinci Dünya savaşı esnasında Batılılar, özellikle Fransa ve Rusya Ermenistan Devleti kurma adına Osmanlı’ya karşı Ermeni çeteleri desteklemişlerdir.

Ermeniler, ‘Sözde Ermeni katliamı’adı altında ülke parlamentolarında sözde kararlar çıkararak, haksız davranışlarını ve yalanlarını tescil ettirmeye çalışmaktalar. Ermeni Lobisi özellikle 1915 olaylarının 100. Yıldönümü olan 2015’de bu yalanlarını daha da artırarak, mazlum rolü oynayacaktır.

Ermeniler, 1992 yılında işledikleri Hocalı katliamıyla kimin soykırmcı olduğunu yakın tarihte ispatlamışlardır. Türk dünyası, İslam alemi ve Dünya uyanık olmalı. ‘Ermenilerin tarih bilimini inkar ederek, siyasi satrançta kullanmaya çalıştıkları ‘Ermeni soykırım’ piyonu’nu kullanmaya devam edeceklerdir . Özellikle Avrupa Birliği Ermenistan’ın mütevazci tutumunu kınayarak, Hocalı katliamın şiddetle kınayıp ve Ermenistan’ın işgal edilmiş toprakları iade etmesi için diplomatik atılımları ve adımlarını hızlandırmaları gerekir. İnsan haklarıyla övünen Avrupa Parlamentosu’ nun, İnsan Haklarını ayaklar altına alan bir Ermenistan’ın politikalarına destek vermesi , stratejik ve ilkeli politikasına yönelik çifte standarttır » vurgusu yaptılar.

Azerbaycan ve Türk Sivil toplum kuruluşları ve akademi dünyasından katılımcıların bulunduğu konferansta, Belçika Azerbaycan Dostluk Cemiyeti Başkanı Ayhan Demirci tüm konuşmacı ve katılımcılara teşekkür etti.

Konferans aile resim çekimi ve verilen bir resepsiyonla son buldu.

http://www.belcikahaber.be

http://www.belcikahaber.be/?act=show&code=page&id=2&id_page=11622&resume=0

Advertisements

Leave a Comment »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: