Kerkük ile Konya kardeş şehir oldu

December 18, 2012 at 12:16 pm | Posted in Turkmens | Leave a comment
Tags:

Kerkük ile Konya kardeş şehir oldu

18 ARALIK 2012

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Kerkük arasında kardeş şehir mutabakatı imzalandı. İmza törenine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kerkük İl Meclisi Başkanı Hasan Turan başkanlığındaki meclis heyeti katıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’ndaki imza töreni için gelen Kerkük heyetini, Bakan Davutoğlu ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek karşıladı. Mehter takımının konserinin ardından Bakan Davutoğlu, heyette bulunanlarla tek tek tokalaştı.

Törende konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ezelden beri kardeş olan toplulukların ebediyete kadar da kardeş olarak kalacağını söyledi. Davutoğlu, “Orada Araplar, Kürtler, Türkmenler, Hristiyanlar, Sünniler, Şiiler bir arada yaşıyor. Irak, her şehri, her toprağı, toprağın her parçasıyla kardeşlik kokan bir ülkedir” dedi. Konya ile Kerkük’ü bir gördüklerini vurgulayan Davutoğlu, “Bu kardeşlikle birlikte Konya’nın imkanları, Kerkük’ün imkanlarıdır. Konya’ya yapılacak hizmetle Kerkük’e yapılacak hizmet arasında biz bir fark gözetmeyiz” diye konuştu.

Kerkük ziyaretinden hem büyük mutluluk duyduğunu hem de Kerkük’ün içinde bulunduğu şartlardan dolayı hüzünlendiğini anlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

“Hem terör saldırıları vardı, hem de Kerkük’ün imara ihtiyacı var. Kerkük küçük bir Irak gibi. Kerkük Vilayet Meclisi toplandığında da Irak’ın bütün unsurları vardı. İçimde kalbi bir huzur buldum. Onlara da dedim ki Konya ile Kerkük hep zaten kardeştiler, ama formel olarak da kardeş yapacağız ve ebediyete kadar da bu kardeşliği paylaşacağız”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de konuşmasında, Konyalıların Kerkük’ten gelenleri her zaman kardeş olarak gördüklerini söyledi.

Kerkük il Meclisi Başkanı Hasan Turan ise, meclislerinin aslında Irak’ı temsil ettiğini belirterek, Kerkük’teki bütün mezheplerin tarih boyunca aralarında hiçbir sorun olmadan kardeşlik içinde yaşadıklarını anlattı. İmza törenine, Kerkük İl Meclisi Üyesi Ali Mehdi de katıldı.

Advertisements

Leave a Comment »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: