Suriyeli Türkler kıvılcımlar arasında

July 7, 2011 at 6:09 pm | Posted in Turkmens | Leave a comment
Tags: ,

Suriyeli Türkler kıvılcımlar arasında

 Yazan: Sadun KÖPRÜLÜ

 

Osmanlı İmparatorluğu döneminden önceleri bu kutsal topraklarında yaşayan Suriye Türkleri, kendi yurtlarını, varlıkları korumak üzere uzun değişik tarihlerden bu bölgeye yerleşerek, her türlü işkence, baskı katliam, asimilasyon politikasının sürmesiyle en acı, kötü durumla baş başa kalmaktadırlar.

 

Bugün Suriye Türkleri, ana dillerini, Türk tarihlerini Arap Baas partisinin baskısıyla ana Türk kimliklerini kaybederek 3 milyon 500 bin Türk unutmaktadırlar.

 

Türkler Suriye’nin Şam, Humus, birçok şehir, ilçe, köylerinde yaşayarak çoğunluk Lazkiye, Telkele, Kunteyra, Trablus Şam Hama, Hamus, Ariza, Tel Karah, Türkmen sokağı, ve Halep’te, kenar gibi bölgelerde yaşayan Türkler ekonomik, kültürel, Anayasal Haklarından yoksun olarak   Suriye devletinde çok önemli mevkilere gelememektedirler.

 

Bence en büyük üzüntü günümse kadar Suriye Türklerinin hiç bir çalışmaları dernekleri, partileri olmayarak Lübnan Türkleri gibi Araplaşmaktadırlar ne yazık ki onlar tüm Türkler tarafından bile unutulmuşlardır.

 

Özelikle Türkiye tarafından Suriye Türkleri bu olaylardan yaralanarak Suriye Türkmenleri Hareketini Sayın Avukat Ali Öztürkmen başkanlığında kurulması büyük destek istemekle onun yanında Suriye Türkmenler Dernekleri açılması da çok önemli olacaktır.

 

Suriye Türklerine yardımcı olarak, desteklemeliyiz unutmamalıyız, yanlarında olmamız milli kardeşlik bir görevimizdir.

 

Türkiye Cumhuriyetinin Suriye’de Türkçe okullarının yanında bir kültür merkezi açmalıdır Türkçe Yayın yapan radyo ve televizyonla birlikte

Suriye’de olan Türklerinin kendi ana Kimliklerine dönmeleri için bir an önce kendilerine, Türk kimliklerine sahip çıkmalıdırlar.

 

Ülkenin kuzeyinde  Humus’un merkez köylerinden Kızhıl’da çok sayıda Türkler yaşayarak çok sayıda şehitler vererek dillerinin korumuşlardır Çoğunluk Suriye Türklerinin akrabaları Hatay, Adana, Antep’te ve Türkiye’ni birçok topraklarında  bulunmaktadır.

 

Ayrıca Sem Ali Nufa, yöresinde

Hama ve Humus’un Kızhıl Köyüden başka

Karaköprü Hülluk

Kal’a Bekaa Vadisi’nde 

,Küçük şam,Kadem

Asi Irmağı boyunca Hama, Humus ve Şam bölgeleri de yaşamakla binlerce Türkler hep Türkçe konuşarak Türk’tüler Colan’ ya da ‘Cevelan’ güzel Ayşa Gözü, Yeni, Musa köyü Cebel (dağ) Türkleri, Cebel Kasiyun’da Türkler yaşayarak  Bayır-Bucak Türkleri ise

Türkiye sınırına yakına yerleşmişlerdir. 

 

Ayrıca Lazkiye. Hatay’ın Yayladağıları İlçeleri hep Türkçe konuşmaktadırlar ve Türk’tüler

.

 

Bizler dünya Türkleri olarak tüm Türklerin yanında olduğumuz gibi Türklerin kendi doğduğu ana topraklarında yaşamasını istiyoruz; her türlü haklarına kavuşmakla sözleri devlette geçmelidir.

Ama bu zamana

1.         Kadar Suriye’ Türkleri rahat yüzü Hafız Esed ve oğlu Beşar Esed

Tarafından hiç görmeyerek her türlü baskı, katliam, işkence, acıya uğradılar ana hakları olmadan Özellikle Türkiye sınırına yakın yaşayanlar daha fazla acıya baskıya maruz kalmışlardır.

 

 Her türlü olmayan engellerle kıyıcı rejim taraflara göç edilmeye zorlandılar. 

 

Ana, baba topraklarını, yerlerini bırakmamak için geçimlerini sağlamaya çalışarak yorularak geliştirdiler.

 

Büyük Suriye Türklerinin çok önemli sorunları sahipsiz, kimsesiz, yalnız kalmaları ile ana dillerinin zorlukla

Unutmasıdır.

 

Sahipsizlikten acıdan, baskıdan dolayı her türlü psikolojileri artarak çok ciddi kültür, siyasete, ana dilleriyle okumaya, eğitim yapmaya ve yayın, basın Medya alanında çalışmaya, ilerlemeye çok ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Yenidünya düzeninin tartışılanıyla günümüzde, jeopolitiğinin vermiş olduğu avantajdan ve Türk dil tarihinizin kaynaklanan misyonundan genellikle Türkler yararlanmalıdırlar kendilerini ön planda göstermelidirler.

 

Osmanlı devletinden sonrasında bir dış politika olmayarak tüm Türkler soykırım, asimilasyon katliamlarla, kıyıcı dikta rejimlerinin kurbanı olarak yok olmaktadırlar.

Dışarıdaki Birçok dünya Türkleri de Türklerin varlığını kendi güçleri haline getiremeye uğraşmakla bu milli Türkçülük kıvılcım ateşinde yanarak yakıldılar.

 

Osmanlı İmparatorluğu Bin yıl boyunca adalet, hoşgörü, sevgi içinde yönetmiş olduğu bu coğrafyaya tekrar yeniden Türkler huzur getirebileceklerdir

Artık Türk milleti bu ülkelerde birliği, kardeşliği adaleti yaşatmada büyük güce sahiptir

 

Türkiye günümüzde bu misyonunu, emperyalizme karşı doğrudan huzur getirebilmek için küresel bir görevi üstlenmelidir. 

 

Bizim tek istek emeğimiz  Suriye’deki Arap asıllı bir vatandaş hangi ana, kültürel haklara sahip olursa, Suriye’deki, Lübnan Irak’taki Türklerde vatandaşlık haklarına sahip olmalıdır.

Bu politika Amerika, İran, Doğu Türkistan Uygur Türkleri Avrupa tüm dünya Türkleri için geçerlidir.

 

Artık bizler Irak Türkleri olarak tüm Türklerinin kardeşi olarak yanlarındayız, ve milli davalarını savunmaktayız, bu milli yol bizler için en önemli bir yoldur, Türk birliğini kurmak için önce ev birliğimizden başlayarak atalarımızın, şehitlerimizin yolundan ayrılmadan bizlerin kim öldüğümüzü tarihten soruşturanlara bizleri tanımayanlara Türk olduğumuzu Türkçülüğün töresiyle, onuruyla, kahramanlık, yiğitliğiyle bildirmeliyiz.

Advertisements

Leave a Comment »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: