Gönül gözüyle coğrafya, Nasuhi GÜNGÖR

May 13, 2011 at 10:02 am | Posted in Turkmens | Leave a comment
Tags:
Gönül gözüyle coğrafya    

 

Perşembe, 12 Mayıs 2011
 İsterseniz tuhaf bir soruyla başlayalım: Neden İslam dünyasında rejim muhalifi olarak tanımlanan siyasi hareketlerin ve lider kadrolarının yolu bir şekilde Londra’dan geçer? Bu soruya komplo teorileriyle arayacağımız cevaplar, bazı gerçeklere işaret edebilir. Lakin bunlara fazlaca yaslanmak, asıl gerçeği gözden ırak hale getiriyor.

Londra’nın böyle bir role sahip oluşu, entelektüel meydan okuyuşun ifadesidir aynı zamanda. O nedenle ‘muhalif’ olanı yoğuran, şekillendiren ve geleceğe hazırlayan zemini Londra oluşturur. Yine aynı nedenle büyük krizlerde gözler küresel gücün gövdesine (Washington) değil, aklına (Londra) çevrilir. Böyle bir giriş yapmanın can sıkıcı olduğunun farkındayım; hatta yapabilirsem canınızı daha fazla sıkacak sözler söylemeye hazırlanıyorum. Zira şu günlerde Türkiye’nin etrafında olup biteni anlamaya ve konuşmaya çabalarken, dünyada işlerin nasıl döndüğünü hatırlamanın yararı olabilir.

Tarih baş belası mı?

Tarihiniz bazen size armağan gibidir; kimi zaman da başınızın belası. Coğrafyanız da öyle. Bunların size kazandırdığı tecrübe ya da imkanlar, eğer bir gelecek tasavvurunuz ve de cesaretiniz yoksa anlam taşımaz.

Dün bu coğrafyada kardeşçe yaşadığınız bir toplulukla, bugün yol ayrımına gelmişseniz; ya dünü yanlış anlıyorsunuz ya da bugün ne yaptığınızı bilmiyorsunuz.

Dün kader ortaklığı yaptığınız insanlar, bugün sizden gelecek bir tek sözü beklerken, ne diyeceğinizi bilemiyorsanız, bir şeyleri yanlış ya da eksik yapı

yorsunuz demektir.
Kuvvetten akıl doğmuyor, örnek mi ABD. Akıldan kuvvet doğuyor, örnek yukarıda. Türkiye kritik bir eşikte; ya etrafında kendi tarihinin ve coğrafyasının parçası olan gelişmelerle doğru dürüst bir bağ kuracak ya da zaten yeterince var olan korkularına yenilerini ekleyip kabuslar görecek.

Allah’tan reva mıdır, kim Suriye’yi bizden daha iyi tanıyabilir? Kim Irak’a bizden daha yakın olabilir? Kimin kalbinde Filistinli mazlumlara bu kadar geniş yer var? Bu coğrafyaya daha dün adım atmış ve dilini, dinini, tarihini, kültürünü tanımaktan aciz güçler mi bizim önümüzde söz sahibi olacak?

Uzat elini, sahip çık!

Türkiye, başkalarının manevra alanlarından arta kalan koridorlara mahkum ve sözünü söylemekten sakınan bir ülke olamaz.

Kürtlerle sorun mu yaşıyorsun, sen çözeceksin, elini sen uzatacaksın. Barışın adresi sen olacaksın. O bunu dedi, bu bunu yaptı diyenlere kulağını kapatacaksın. Nice zamandır kapattığın gönül gözünü açacak, çocuklarına öyle bakacaksın. Derdini dudak bükerek değil, can kulağıyla dinleyeceksin. Yüz yıl önce ben bu yanlışları yaptım, bataklığa saplandım, gel sen yapma diyeceksin. Yüzyıllık yalnızlığını onunla paylaşacaksın. Kardeşlik hukukunu yeniden inşa etmek için elini bir değil, bin defa uzatacaksın. Geçmişin yanlışlarıyla yüzleşmeye cesaretin olduğunu göstereceksin. Affedeceksin. Devlet intikam almaz, devlet kin tutmaz; tutarsa adil değil, zalim olur.

Sadece kendi siyasi sınırlarına değil, doğal sınırlarına bakıp kim nerede ne yapıyor, geleceğini kiminle kurguluyor, senden ne bekliyor, hissedeceksin. Şam’da, Halep’te, Bağdat’ta, Kerkük’te, Gazze’de, Trablus’ta, Bingazi’de seninle birlikte atan yüreklere karşılık vereceksin.

Zaman kazanmaya, türlü manevralar aramaya, dengeler gözetmeye hacet yok. Uzat elini, aynı gönlü paylaşmanın, aynı dili paylaşmaktan çok daha öte olduğunu anlat.

Uzat elini, bu coğrafya senin kaderin, kaçamazsın.

Nasuhi GÜNGÖR

 

STAR

Advertisements

Leave a Comment »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: