Iraqi Turkmen Front Iraq Notification about the Vice-Presidency

February 14, 2011 at 11:40 am | Posted in Turkmens | Leave a comment
Tags: ,
ITF Released a Notification
 
11 February 2011, Friday
I

 

ITF Iraq published a notification regarding the Vice Presidency
Notification,
 

            We, as the Iraqi Turkmen Front, as a political organization defending the legal national rights of the Turkmen nation, thank the President of Iraq for his request for a fourth vice presidency and for the candidate to be a Turkmen. However, we would have wished that the third vice presidency position be offered to the Turkmen and we would like to take the opportunity to ask the distinguished President why the third vice presidency was not offered to a Turkmen candidate.

            The distinguished President could have requested the fourth vice presidency position and refrained from disclosing the names of the three other vice presidents and sending them to the Iraqi parliament before this position was approved.

            The names of the three vice presidents presented to the Iraqi Parliament in a single list and a request to the same parliament for a fourth vice presidency position is just a ruse thrown in front of those who obstruct the Turkmen and their legal rights. Those segments have resisted the deputizing of a Turkmen vice president from the beginning. 
            For this reason, we request that after the fourth vice presidency is approved, the names of all four vice presidents are presented to the Iraqi parliament together. Otherwise, we must accept that the proposal was not serious and just an incident targeting the rights and jurisprudence of the Turkmen.
Dr. Sadettin Ergeç

Leader of Iraqi Turkmen Front

Kerkuk.net

ITC’den Bildiri Yayınlandı
 
 

 

 

10 Şubat 2011, Perşembe |
 

Irak Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı konusunda bir bildiri yayınladı.

Irak Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı konusunda bir bildiri yayınladı.

Bildiri,
 

            Biz Irak Türkmen Cephesi; Türkmen halkımızın meşru milli haklarını savunan bir siyasi kuruluş olarak, Irak Cumhurbaşkanı’nın dördüncü başkan yardımcı talebini ve bu pozisyonun adayı Türkmen olmasının talebinden dolayı teşekkür ederiz. Ancak biz; üçüncü başkan yardımcı pozisyonunun Türkmenlere verilmesini ümit ederdik ve bu hususta Sayın Cumhurbaşkanı’nın neden üçüncü başkan yardımcı pozisyonunu için Türkmenlerden aday göstermediğini kendisine sormak isteriz.

            Sayın Cumhurbaşkanı; diğer üç başkan yardımcısının isimlerini açıklamadan ve Irak parlamentosuna göndermeden önce dördüncü başkan yardımcısı pozisyonunu talep edebilirdi ve bu pozisyon onaylanmadan diğer adayların isimlerini göndermeyebilirdi.

                             

            Irak Parlamentosuna tek listede sunulmuş olan üç başkan yardımcının isimleri ve aynı parlamentoya dördüncü başkan yardımcısı pozisyonunun talebi; sadece Türkmenleri ve Türkmenlerin meşru haklarını engelleyenlerin önüne atmaktan ibarettir. Çünkü o kesimler; Türkmenlere başkan yardımcısı görevinin verilmesini ilk günden itibaren reddetmekteydiler. 

 

            Dolayısıyla, dördüncü başkan yardımcı pozisyonunun onaylanmasını ve daha sonra her dört yardımcının isimlerinin Irak parlamentosuna birlikte sunulmasını talep ederiz. Aksi takdirde, Cumhurbaşkanı tarafından sunulmuş olan önerinin ciddi olmadığını ve sadece Türkmenlerin hak ve hukuklarını hedef almış bir olaydan ibaret olduğunu kabul etmiş oluruz.

 

Dr. Sadettin Ergeç

Irak Türkmen Cephesi Başkanı

Kerkuk.net

 

Leave a Comment »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: