Türkmen gençler, Kerkük için yürüdü

December 31, 2010 at 12:23 am | Posted in Turkmens | Leave a comment
Tags: ,
Türkmen gençler, Kerkük için yürüdü

 


Irak’ın kuzeyindeki Kerkük kentinde yaşayan Türkmen gençler, kentteki kurumlara dengeli ve eşit atama yapılmasını istedi.

Kerkük’te yaşayan etnik guruplar arasında kentteki kurumlara eşit atama yapılmasını isteyenüniversitemezunu Türkmen gençler, Kerkük Valiliğine yürüdü. ‘Hakkımızı istiyoruz’ sloganları ile valiliğe yürüyen çok sayıda öğrenciyi, Kerkük Türkmen İl Meclis Üyeleri karşıladı.

Kerkük Türkmen İl Meclis üyelerine isteklerini anlatan öğrenciler, kentte eşit ve dengeli atama yapılması istediklerini belirtti. Aksi taktirde bu protestoların daha da büyütülerek, tepki vermeye devam edeceklerine dikkat çektiler.

Yürüyüşle ile ilgili açıklama yapan Öğrenci Birliği Başkanı Kahtan Efendioğlu, Kerkük valiliği tarafından isteklerinin kabul edilmemesi durumunda bu protestolara devam ederek, seslerini duyurmaya devam edeceklerini belirtti.

Kerkük Türkmen İl Meclisi üyesi Ali Mehdi ise kentte eşit atama yapılması için dört karar olduğuna dikkat çekerek, yetkililerin bu kararlara uymasını istedi. Bazı kurumların atamalarda eşit davranmadığını belirten Mehdi, Türkmen gençlerin haklarını anayasal çerçeveye dayanarak savunup takip edeceklerini de kaydetti.

Yürüyüşe katılan Ammar Suud isimli genç ise kendilerinin sadece eşit atama istediklerini ve kenti idare eden yetkilileri tarafsız olmaya davet ettiklerini söyledi.

Gurup isteklerini belirten dilekçeyi Kerkük Türkmen İl Meclisi üyelerine verdikten sonra sessizce valilik binası önünde dağıldı.

CİHAN

 

Leave a Comment »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: