Kerkük türküleri sesini yitirdi

December 14, 2010 at 1:09 pm | Posted in Turkmens | Leave a comment
Tags: ,
 

 

 

14 Aralık 2010, Salı |.
 

Sadece türkülerini ve hoyratlarını değil, Kerkük’ün kültürünü, acılarını ve yalnızlığını sesiyle Anadolu insanına taşıyan halk müziği sanatçısı Abdurrahman Kızılay dün hayata veda etti. Daha çok, ‘Altın Hızma Mülayim’ türküsüyle tanınsa da, ömrünü adadığı derleme çalışmalarıyla bir kültür mirasını geleceğe taşıdı. Sanatçının cenazesi yarın Ankara’da toprağa verilecek.
 

Adı bir şehirle birlikte anılan ender sanatçılardandı. Abdurrahman Kızılay. Onun adı anılınca Kerkük, Kerkük anılınca Abdurrahman Kızılay akla gelirdi. Birbirini tamamlayan iki isim… Türk dünyasının hep acılarla, hüzünlerle hatırlanan şehri Kerkük, bu acısını ve hüznünü en dokunaklı söyleyebilen sesini yitirdi. Halk müziğine ömrünü veren usta sanatçı Abdurrahman Kızılay, dün hayatını kaybetti. Kızılay, solunum yetmezliği nedeniyle Özel 29 Mayıs Hastanesi’nde bir süredir tedavi görüyordu. 72 yaşındaki sanatçı için yarın Ankara’da, Kocatepe Camii’nde öğle namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Kızılay’ın cenazesi, Cebeci Mezarlığı’na defnedilecek.

Asıl adı Abdurrahman Ömer İbrahim olan usta sanatçı, 1 Temmuz 1938’de Kerkük’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamlayarak, müzik eğitimi için Ankara’ya geldi. Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimi alan sanatçı, 1974’te Türk vatandaşlığına kabul edildi. Soyadının hikâyesi, uzun yıllar Kerkük Kızılayı’nda gönüllü olarak çalıştığı günlere uzanıyor. Türk vatandaşı olurken kendisine Kızılay soyadı önerildiğinde, tereddüt etmeden kabul etti.

Ud virtüözü de olan Kızılay, Türkiye’de daha çok, ‘Altın Hızma Mülayim’ türküsü ile tanınıyor. 2002 yılında bir başka büyük usta Mehmet Özbek ile birlikte yaptıkları ‘Mum Kimin Yanan/ Kerkük Türküleri’ adlı albüm, uzun bir hasreti giderir gibiydi pek çok türkü sever için. Sesi ve yorumu, Türkmen ilinin bütün trajedisini taşır gibi hüzünlüydü. Aynı zamanda bir isyanı seslendirir gibi gür… Kerkük türkülerinin sevilmesinde önemli rol oynayan sanatçıdan unutulmaz türküler kaldı geride: Esmerim Güzel Esmerim, Güler Oynarım, Yazmalı Gelin Yazmalı, Evlerinin Önü Boyalı Direk (derleme), Her Gün Akşam Olur, Altın Tabakta Bal Var, Dağlar Başın Alaydım, Baba Bugün Dağlar Yeşil Boyandı, Aynaya Baktım Saç Beyaz Olmuş… Avrupa’daki birçok ülke ile ABD’de de çeşitli konserler veren Kızılay, son olarak Türkmeneli Televizyonu’nda ‘Dost Bağının Bülbülleri’ adlı programı hazırlıyordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Abdurrahman Kızılay’ın vefatının ardından bir taziye yayımladı. Halk müziğimizin değerli seslerinden Abdurrahman Kızılay’ın vefatından derin üzüntü duyduğunu belirten Erdoğan, “Merhum Abdurrahman Kızılay, sesi ve yorumunun yanı sıra derlemeleriyle de Türk halk müziğine yaptığı katkılarıyla her zaman hatırlanacak, kadirşinas milletimiz tarafından saygıyla anılacaktır. Merhum Kızılay’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sanat camiamıza başsağlığı dilerim.” dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Abdurrahman Kızılay’ın, eserleriyle sanat hayatındaki yerini daima koruyacağını belirtti. Günay, sanatçının vefatı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Türkiye’de Kerkük hoyrat ve türkülerinin sevilmesinde öncülük eden Kızılay’ın vefatı ülkemiz için büyük bir kayıptır.” dedi.

Cengiz Özkan: “Kerkük konusunda uzmandı. Sadece türküler için demiyorum, orada yaşanan acıları yaşayarak tecrübe etmiş çok değerli bir üstattı. Vaktiyle onunla radyoda türküler kaydetmiştik. Hem müzikal anlamda hem de derlediği türkülerle bir kültürü geleceğe taşıması anlamında büyük ve çok değerli bir külliyat bıraktı bize.”

Mehmet Özbek: “Kerkük Türkmen müziğinin usta sanatçılarından biriydi. Anadolu’ya Türkmen havalarını getiren ilk sanatçılardandı. Anadolu’daki geniş halk kitleleri onu dinledi. Bütün meselesi, Türkmen müziğini dünyaya tanıtmaktı. Kerkük adının Türkiye’de yer etmesinde önemli rol oynamıştır. Kendisini örnek alan sanatçılar var.”

Bayram Bilge Tokel: “Abdurrahman Kızılay, sanatçı kişiliğinin yanında büyük bir dava ve ülkü insanıydı. Daha dün denecek bir zamana kadar Osmanlı’nın yurdu olan Kerkük’ün yaşadıkları, acıları, türküleri onun sayesinde Türkiye’nin gündemine girdi. Zaman zaman Kelkit’le karıştırılan Kerkük’ü Türk halkı ondan öğrendi. ”
 
 http://www.kerkuk.net/haberler/haber.aspx?dil=1055&metin=2010121411
Zaman

Advertisements

Leave a Comment »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.
Entries and comments feeds.

%d bloggers like this: